Завдання
І. Проаналізуйте операції та визначте чи відносяться вони до порогових.
- Фізична особа вносить 450000 гривень готівкою на свій банківський рахунок.
- Компанія з України здійснює переказ 15000 євро (еквівалент 600000 гривень) на рахунок партнера в Німеччині за поставку обладнання.
- Громадянин України отримує переказ у розмірі 10000 доларів США (курс - 38 грн/дол) від родича, який проживає в КНДР.
- Народний депутат України здійснює покупку автомобіля вартістю 350000 гривень, оплачуючи безготівковим переказом.
- Казино виплачує виграш клієнту в розмірі 60000 гривень готівкою.
- Юридична особа, кінцевим бенефіціарним власником якої є колишній народний депутат України, здійснює переказ 500000 гривень на рахунок постачальника в Україні.
- Фізична особа отримує переказ у розмірі 12000 доларів США (курс - 40 грн/дол) з банку, зареєстрованого в Ірані.
- Компанія здійснює оплату 380000 гривень за консультаційні послуги фірмі, зареєстрованій в офшорній зоні.
- Фізична особа знімає 390000 гривень готівкою зі свого банківського рахунку.
- Благодійний фонд отримує пожертву у розмірі 450000 гривень від анонімного донора з-за кордону.
ІІ. Визначити чи мають ознаки підозрілості наведені операції відповідно до чинного законодавства:
- Клієнт постійно наполягає на обслуговуванні в одного працівника банку.
- Проведення декількох фінансових операцій клієнтом протягом одного дня в одному відділенні, але з обслуговуванням у різних працівників банку.
- Проведення розрахунків за зовнішньоекономічними контрактами на умовах передоплати, за якими відбулася поставка товарів зі затримкою в один день.
- Клієнт отримує на свій рахунок багато безготівкових платежів на незначні суми, які згодом великою сумою переказує іншому клієнту.
- Державні кошти є основним джерелом надходжень на рахунки неприбуткової організації.
- Купівля або продаж цінних паперів за відсутності очевидної економічної вигоди.
- Оборот за рахунком клієнта-юридичної особи в основному складається з дебетових готівкових платежів та кредитових безготівкових виплат.
- Клієнт регулярно отримує позики від контрагентів, які належать одній бізнес-групі компаній.
- Наявна інформація свідчить про те, що торговець регулярно відшкодовує кошти особам, які не здійснювали попередньо жодних оплат.
- За рахунками клієнта, який провадить діяльність у сфері роздрібної торгівлі, немає фінансових операцій із інкасації виручки.
ІІІ. Ситуація 1. До банку "Гарант" звернувся новий клієнт - Петро Григоренко, 25 років, який в анкеті вказав, що навчається на останньому курсі університету та працює офіціантом в кафе "Матіола". Він відкрив рахунок і почав проводити операції, які привернули увагу відділу фінансового моніторингу банку.
- При відкритті рахунку Петро вказав, що працює неповний робочий день у місцевому кафе. Однак, перевірка у відкритих джерелах показала, що він є засновником кількох компаній, які займаються експортом сільськогосподарської продукції.
- За перший місяць на рахунок Петра надійшло кілька великих сум від різних юридичних осіб, загальна сума яких перевищила 500 000 грн. Це не відповідало заявленому джерелу доходу - роботі в кафе.
- Коли співробітник банку зателефонував Петру для уточнення інформації щодо надходжень на рахунок, клієнт не зміг пояснити походження коштів та мету операцій.
- При особистій зустрічі в банку Петро почав виправдовуватися, стверджуючи, що всі кошти легальні і жодним чином не пов'язані з незаконною діяльністю, хоча його про це не запитували.
- Аналіз операцій показав, що більшість коштів, які надходили на рахунок Петра, майже одразу перераховувалися на рахунки інших фізичних осіб з призначенням платежу "фінансова допомога". При цьому Петро не міг надати достатніх пояснень щодо цих осіб та причин надання їм фінансової допомоги.
Необхідно:
- Проаналізуйте ситуацію та визначте, які індикатори підозрілості присутні в даному випадку (з посиланням на конкретний нормативний документ).
- Чи є підстави для повідомлення про підозрілі операції до спеціально уповноваженого органу? Якщо так, то які саме?
- Запропонуйте план дій для банку щодо подальшої роботи з цим клієнтом та його операціями.
Ситуація 2. В банку "АльянсГолд" облуговується Марія Петренко, 35 років, яка працює головним бухгалтером. Вона має поточний рахунок, за яким здійснює такі операції. На рахунок щомісяця надходить заробітна плата в розмірі 20 000 грн від компанії, де вона працює. Марія регулярно здійснює комунальні платежі на суму близько 5 000 грн на місяць. Всі інші платежі - це перарахунки на поточні рахунки юридичних та фізичних осіб-підприємців для придбання товарів. Карткою в оф-лайн магазинах, аптеках не користується. Визнач чи є тут індикатори підозрілості?