Завдання для практичної роботи
Питання для обговорення:
1. Що таке журналістські розслідування?
2. Функції медіа в боротьбі з корупцією
3. Пропаганда та дезінформація – загроза для миру та безпеки.
4. Що загрожує доброчесності медіа?
Інтерактивне завдання №1«Доброчесні медіа»
Студенти діляться на групи по 5-6 учасників. Кожна команда отримує роль одного з національних медіа. Усім групам роздають корупційні ситуації, які були викриті до цього, але їх зі всіх сил намагалися приховати. Завдання кожної команди – побудувати інформаційну кампанію, яка полягатиме в оприлюдненні деталей корупційної ситуації для громадськості.
Під час виконання завдання варто продумати формат, методи та форми донесення інформації до споживачів. У процесі поділу команд варто розподілити національні медіа з урахуванням наявності різних форм: радіоканалів, телебачення, каналів у соціальних мережах тощо.
Корупційні ситуації:
Команда 1:
Відомий ресторан у столиці успішно проходив усі перевірки санітарної служби. Через деякий час відвідувачі почали скаржитися на якість приготованих страв та поставили під сумнів рівень гігієни на кухні закладу. Після численних скарг виявилося, що власник оплачував певну суму інспектору, аби уникнути перевірок та отримати задовільний відгук від санітарної служби. Ця новина сколихнула всю столицю.
Команда 2:
Підприємець Шевченко переміг у тендері в системі ProZorro. Замовником була державна установа. Через деякий час Шевченкові зателефонував чиновник із цієї установи та попросив відкат у розмірі 10% від суми тендера. Підприємець відмовився й поширив інформацію про ситуацію в маси.
Команда 3:
Відома фармацевтична компанія замовила проведення експертизи нового препарату проти туберкульозу в незалежній експертній установі, яка вивчатиме його властивості та побічні ефекти. За результатами попередніх тестувань виявлено високу ефективність препарату за основними показниками, однак є підозри, що він спричиняє значне підвищення артеріального тиску в 10% пацієнтів. Від думки та офіційної позиції експерта установи багато що залежить. Якщо його висновок підтвердить безпечність використання препарату, фармацевтична компанія заробить мільйони гривень. Тривалість процедури тестувань становить 10 місяців, проте експерт неофіційно звернувся до представника компанії, запропонувавши свої послуги за окрему плату. Він упевнений, що препарат дуже ефективний, і, щоб не гаяти часу, готовий пропустити ліки з позитивним висновком набагато раніше, адже висновки щодо побічних ефектів лише попередні та, найімовірніше, не підтвердяться. До того ж підвищення тиску було виявлено лише в 10% пацієнтів. Це всім буде вигідно, а компанія отримає прибутки значно раніше. Фармацевтична компанія відмовилася й надала розголосу цій ситуації.
Команда 4:
Відома автошкола проводить набір у групи. Курс триває два місяці та коштує 9000 гривень. Стало відомо, що через місяць навчання викладач групи повідомив студентам, що потрібно заплатити додатково 2500 гривень для успішного складання іспиту в автошколі та МРЕВ. Ті, хто не вніс додаткової плати, не склали іспиту. Студенти не залишили справи й почали бастувати перед автошколою. Ось-ось – і все місто дізнається про хабарі.