256 - Національна безпека (закремими сферами забезпечення і видами діяльності)
Структура за темами
-
Мета освітньої програми: Забезпечити підготовку висококваліфікованих фахівців, що володіють системою поглиблених теоретичних та практичних знань, умінь, навичок зі спеціальності 256 «Національна безпека (за окремими сферами забезпечення і видами діяльності)», належними компетентностями та інноваційним мисленням, достатніми для ефективного вирішення складних спеціалізованих задач і практичних проблем в сфері національної безпеки в умовах трансформацій та зростаючих безпекових викликів
Особливості програми: Освітня програма охоплює всі сфери національної безпеки, забезпечуючи комплексну підготовку майбутніх фахівців, здатних ефективно реагувати на сучасні безпекові виклики та загрози. Водночас, ключовий акцент зроблено на формуванні компетентностей у сфері забезпечення економічної стабільності і фінансової прозорості держави через розробку та реалізацію політики детінізації, проведення фінансового моніторингу та оцінку ризиків економічній безпеці. Крім того, окремі складові ОПП націлені на вивчення питань національної ідентичності та управління процесами політичного врегулювання міжнародних конфліктів.
-
Інтегральна компетентність. Здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі і вирішувати практичні проблеми у сфері забезпечення національної безпеки (за окремими сферами забезпечення і видами діяльності).
Загальні компетентності (ЗК).
ЗК 1. Здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу.
ЗК 2. Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях.
ЗК 3. Здатність спілкуватися державною та іноземною мовами як усно, так і письмово.
ЗК 4. Знання та розуміння предметної області та розуміння професійної діяльності.
ЗК 5. Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел.
ЗК 6. Здатність виявляти, ставити та вирішувати проблеми, приймати обґрунтовані рішення.
ЗК 7. Здатність ухвалювати рішення та діяти, дотримуючись принципу неприпустимості корупції та будь-яких інших проявів недоброчесності.
ЗК 8. Здатність реалізувати свої права і обов’язки як члена суспільства, усвідомлювати цінності громадянського (вільного демократичного) суспільства та необхідність його сталого розвитку, верховенства права, прав і свобод людини і громадянина в Україні.
ЗК 9. Здатність зберігати та примножувати моральні, культурні, наукові цінності і досягнення суспільства на основі розуміння історії та закономірностей розвитку предметної області, її місця у загальній системі знань про природу і суспільство та у розвитку суспільства, техніки і технологій, використовувати різні види та форми рухової активності для активного відпочинку та ведення здорового способу життя.
Спеціальні компетентності (СК).
СК 1. Здатність застосовувати знання провідних безпекових теорій, концепцій, учень, розуміти історію, закономірності та етапи розвитку предметної сфери національної безпеки, знати її цінності та досягнення.
СК 2. Здатність використовувати категорійно-понятійний апарат теорії національної безпеки, виявляти та аналізувати виклики та загрози національній безпеці, оцінювати особливості функціонування сучасної системи національної безпеки на різних рівнях.
СК 3. Здатність аналізувати та оцінювати сучасний стан і тенденції розвитку правового регулювання у сфері забезпечення національної безпеки України в контексті європейської та євроатлантичної інтеграції.
СК 4. Здатність використовувати знання щодо місця, ролі та призначення політичних та безпекових інститутів України, застосовувати безпекове мислення для розв’язання теоретичних та практичних проблем при здійсненні професійної діяльності у відповідних сферах національної безпеки.
СК 5. Здатність оцінювати вплив глобальних проблем і трансформацій геополітичного та геоекономічного простору на національну безпеку, аналізувати інституційну структуру забезпечення міжнародної безпеки.
СК 6. Здатність описувати й оцінювати безпекові процеси та явища у різних контекстах, синтезувати інформацію з метою встановлення бачення та цілей̆ стратегії у визначальних сферах національної безпеки (політичній, воєнній, економічній, соціальній, інформаційній, тощо), включаючи запобігання та протидію терористичним загрозам.
СК 7. Здатність виконувати заходи територіальної оборони, а також цивільного захисту у межах професійної компетентності.
СК 8. Здатність формувати систему цінностей та національної ідентичності, діяти соціально відповідально, бути критичним і самокритичним, працювати автономно та в команді (включаючи навички лідерства), організовувати та здійснювати заходи забезпечення національної безпеки.
СК 9. Здатність визначати необхідні правові, організаційні заходи і технології врегулювання конфліктів, пов’язаних із забезпеченням національної безпеки, підтриманням миру.
СК10. Здатність до визначення шляхів, механізмів і способів запобігання та протидії тіньовій економіці як фактору безпекового розвитку національної економіки; здійснювати прикладні аналітичні дослідження проблем детінізації економіки.
СК11. Здатність аналізувати розвиток безпекового середовища (глобальний, регіональний та національний аспекти), виявляти та оцінювати можливі загрози, уразливості та дестабілізуючі чинники економічній безпеці держави.
СК12. Здатність витримувати різнопланові фізичні та психологічні навантаження, застосовувати основні правила стрільби, надавати домедичну допомогу.
СК 13. Здатність виявляти можливі загрози інформаційному простору та протидіяти інформаційно-психологічним впливам шляхом використання інформаційно-комунікаційних технологій, імплементації сучасних методів інформаційної безпеки та захисту інформації.
-
ПРН 1. Реалізовувати свої права і обов'язки як члена суспільства, усвідомлювати цінності громадянського суспільства (вільного, демократичного) та необхідність його сталого безпечного розвитку, верховенства права, прав і свобод людини і громадянина України.
ПРН 2. Використовувати та примножувати моральні, культурні, наукові цінності і досягнення суспільства на основі розуміння історії та закономірностей розвитку предметної області.
ПРН 3. Вільно спілкуватися державною та однією з іноземних мов усно і письмово у професійній діяльності.
ПРН 4. Обґрунтовано застосовувати знання з основ теорії національної безпеки, зокрема, оцінювати обстановку, рівень небезпек та загроз національній безпеці, вміти використовувати базовий категорійно-понятійний та аналітично-дослідницький апарат сучасної науки в сфері національної безпеки.
ПРН 5. Вміти аналізувати законодавство у сфері національної безпеки й оборони, виявляти проблеми правового регулювання в цій сфері та сприяти їх усуненню, характеризувати процес імплементації міжнародних правових актів у безпековій сфері у національний правопорядок України в контексті європейської та євроатлантичної інтеграції.
ПРН 6. Вміти використовувати інформаційні та комунікаційні технології, сучасні методи інформаційної безпеки та захисту інформації у професійній діяльності, порушення яких може завдати шкоду національним інтересам держави.
ПРН 7. Вміти застосовувати політологічне та безпекове мислення для розв’язання теоретичних та практичних проблем у сфері національної безпеки, розуміти закономірності й аналізувати суспільні процеси, що відбувалися в минулому та відбуваються нині, їх зв’язки та проводити історичні паралелі.
ПРН 8. Формувати концептуальні основи забезпечення національної безпеки та декомпозицію її структурних компонентів, визначати основні складові та етапи реалізації чинних стратегій національної безпеки України та пріоритетні вектори безпекової політики держави в умовах мирного часу та в умовах війни.
ПРН 9. Володіти знаннями щодо місця, ролі та призначення політичних та безпекових інститутів України для ефективного здійснення заходів при виконанні обов’язків з питань забезпечення національної безпеки.
ПРН 10. Вміти критично аналізувати досвід функціонування військово-політичних інститутів світу, сучасний стан та тенденції розвитку міжнародних відносин і геополітичної ситуації, оцінювати їх вплив на національну безпеку та оборону держави, враховуючи закономірності європейських та євроатлантичних інтеграційних процесів.
ПРН 11. Вміти прогнозувати складні процеси, що відбуваються в системі національної та міжнародної безпеки і їх практичні наслідки, зокрема, явища різних сфер суспільного життя, володіти навиками професійного використання методів стратегічного планування в фаховій діяльності.
ПРН 12. Здійснювати необхідні правові та організаційні заходи щодо врегулювання конфліктів, пов’язаних із забезпеченням національної безпеки та реалізації національних інтересів, володіти знаннями історії конфліктів та інструментами запобігання потенційним загрозам національній безпеці в конфліктних ситуаціях.
ПРН 13. Протидіяти інформаційно-психологічним впливам під час адаптації та дій в умовах мирного часу та в особливий період, критично оцінювати достовірність джерел інформації, виявляти дезінформацію та маніпулятивний контент, що може впливати на національну безпеку, використовуючи методи верифікації та фактчекінгу.
ПРН 14. Демонструвати уміння виявляти та вирішувати складні спеціалізовані завдання та практичні проблеми у сфері національної безпеки, використовувати аналітичний інструментарій, критичне мислення для формування принципово нових ідей та адаптації до нових безпекових викликів та ситуацій.
ПРН 15. Вміти розуміти вплив політичної системи на національну ідентичність, взаємозв’язок етнічності, національних менших, історичної пам’яті та національної ідентичності як запоруки забезпечення національної безпеки та розвитку патріотизму в умовах мирного часу та в умовах війни.
ПРН 16. Володіти знаннями та навичками щодо підготовки держави до оборони, територіальної оборони держави, мобілізаційної підготови та мобілізації у межах професійної компетентності.
ПРН 17. Готувати для ухвалення обґрунтовані рішення, здійснювати функції управління під час здійснення професійної діяльності в різних умовах та демонструвати приклади лідерства та відповідальності за свою діяльність, до співробітництва та роботи в команді, організовуючи професійну діяльність на засадах людиноцентричності, брати активну участь у соціальному та політичному житті на місцевому, регіональному та державному рівнях.
ПРН 18. Володіти знаннями та навичками щодо порядку, прийомів і засобів надання домедичної допомоги постраждалим особами, які не мають медичної освіти.
ПРН 19. Переносити тривалі різнопланові фізичні та психологічні навантаження, пов’язані з виконанням службових обов’язків, володіти відповідними достатніми знаннями та навичками використання вогнепальної зброї.
ПРН 20. Демонструвати розуміння природи тероризму та антитерористичної безпеки, виявляти та прогнозувати ризики терористичних загроз, у межах компетенцій суб’єктів забезпечення національної безпеки приймати участь в організації та здійсненні заходів боротьби з тероризмом.
ПРН 21. Вміти ідентифікувати та аналізувати проблеми, пов’язані з корупцією та недоброчесністю, формувати та оцінювати шляхи їх вирішення як у професійній діяльності, так і у суспільному житті на рівні, необхідному для формування нетерпимості до будь-яких проявів недоброчесності задля утвердження цінностей доброчесного суспільства.
ПРН 22. Вміти аналізувати та оцінювати детермінанти тінізації економіки як загрози національній безпеці держави, застосовувати сучасні методи та інструменти детінізації економіки України, синтезувати спектр заходів та підходів реалізації політики детінізації під час здійснення професійної діяльності.
ПРН 23. Здійснювати дослідницьку діяльність у сфері національної безпеки (зокрема, щодо детінізації економіки) на основі критичного аналізу інформації з диверсифікованих джерел, включаючи англомовні, використовувати інноваційне мислення для формування обґрунтованих висновків та практичних рекомендацій, презентації результатів досліджень для фахівців та нефахівців.
ПРН 24. Сприяти захисту економічних інтересів держави в межах своєї компетенції шляхом ідентифікації потенційних загроз, уразливостей та дестабілізаційних чинників економічній безпеці держави, моніторингу підозрілих фінансових операцій, а також розроблення обґрунтованих пропозиції щодо їх нейтралізації та вдосконалення механізмів забезпечення економічної безпеки.
ПРН 25. Мати творче, гнучке та критичне мислення, наполегливість, активність, комунікабельність, стресостійкість, навички самоконтролю та об’єктивного самооцінювання, особисту мотивацію на виконання завдань із забезпечення національної безпеки.